Valilik’ten 25 Kasım Engeli: Eylemi Öncesi Taksim Meydanı Boşaltıldı, Etrafı Bariyerlerle Kapatıldı!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle bir araya gelen kadınlar, her yıl olduğu gibi bu yılda engellerle karşılaştı. Eylem öncesi Taksim Meydanı polis bariyerleriyle kapatıldı ve boşaltıldı.

İstanbul Taksim Meydanı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha halka kapatıldı.

Bariyerlerle çevrilen meydan öğle saatlerinden itibaren kapatıldı.

Metro İstanbul’dan yapılan duyuruda da, “İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda saat 12.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattımızın Taksim istasyonu, Şişhane istasyonu İstiklal Caddesi giriş-çıkışı ve F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattımız işletmeye kapalı olacaktır. Araçlarımız Taksim istasyonunda durmayarak seferine devam edecektir” denildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) Ekim 2023 raporunu açıkladı. Rapora göre Ekim ayında 19 kadın öldürüldü, 18 kadın ise şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında bu veri 34 kadın cinayeti, 26 şüpheli kadın ölümü olarak kayıtlara geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x