Ali Koç’un bilinmeyen hikayesi

Feramuz ERDİN

Hayatımın önemli bir kısmının geçtiği Anadoluhisarı hem dönemin ileri gelenlerinin hem de bizimkiler gibi ekmeğinin peşinden İstanbul’a gelmiş olan ailelerin yerleştiği bir semtti. O zaman hemen her kesimden insan rahatça birbiri ile bir araya gelebiliyor, birlikte zaman geçirebiliyordu.

“YALI ÇOCUKLARI”

Semtte yalı çocukları olarak adlandırılan Türkiye’nin en zengin ailelerinin çocukları da vakitlerinin bir kısmını semtte geçiriyordu. Kimler yoktu ki, Koçlar, Demirörenler, Çapalar ve daha sonra Kandilli’ye yalılar yaparak semtimize komşu olan Sabancılar…

Yalı çocukları o zamanlar bile farklı olsalar da semt çocukları ile kaynaşmalarının önünde hiç bir engel yoktu.

MİNİ SAHA MAÇLARI

1980’li yılların yaz aylarında semtin en gözde aktivitelerinden birisi de Aadoluhisarı Spor Kulübünün Göksu Deresi’nin kenarında bulunan asfalt basketbol sahasında oynanan mini saha futbol müsabakalarıydı. Kendi arasında bir araya gelen gençler takım olarak müsabakalara giriyordu. Her akşam, sadece futbolun değil, sosyalleşme ve eğlencenin de olduğu bir ortam yaşanıyordu. Neredeyse semtin tüm gençleri oradaydı.

VARYETE FUTBOLCU ALİ KOÇ

Ali Koç da arkadaşları ile kurdukları ve Varyete adını verdikleri bir takımla bu müsabakalara katılıyordu. Doğal olarak Ali Koç’un dedesinin fabrikasında üretilmiş olan Doğan marka araba ile yanında kızlı erkekli gençlerden oluşan bir kalabalıkla gelmesi, maça çıkması, oynaması apayrı bir olay oluyordu.

Varyete maçlarının olduğu akşamlarda kızların çokluğu dikkat çekiyordu.

“ALİ DÜŞTÜ, KOŞUN”

Ali Koç ve takım arkadaşlarının gerçekten de varyete havasında oynadıkları futbol ile turnuvada çok yol almaları mümkün oldu mu hatırlamıyorum ama o günlerden aklımda kalan şey şudur: Bir şekilde Ali’ye sert müdahale olup da yere düşerse maçın tekrar başlaması dakikaları bulabiliyordu. Çünkü Ali’ye ilk yardım için koşanlar, kendisi için endişelenenler hemen sahayı dolduruyordu. Yani bir bakıma Ali Koç’un faule uğraması bile aslında turnuvada bir görsellik ve hareket yaratıyordu.

OĞLU AMELİYATTA O STATTA

Ali Koç Fenerbahçe Stadında yeni teknik direktor Jose Mourinho ile imza töreni düzenlerken, bir halı saha maçında sakatlanan oğlu da ciddi bir ameliyata girmek üzereydi.

Kaderin cilvesine bakın ki, kendisi faule uğrayınca dakikalarca maça ara verilen Ali Koç, bu kez, yine bir müsabakada sakatlanarak acil ameliyata giren oğlunun yanında olamamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x