Aslan kuyruğu kadın sağlığına yararlı

Aslan Kuyruğu Otu, kadınların yaşadığı bazı sağlık sorunlarında etkili olan bir bitkidir. Aslan Kuyruğu Otu, Asya ve Güneydoğu Avrupa’da yetişir. Bitkinin geleneksel olarak tıbbi amaçlarla kullanıldığı bilinir. Kalp hastalığı riskini azaltmak, menopoz belirtilerini hafifletmek, adet dönemi rahatsızlıklarını iyileştirmek, kaygı seviyesini düşürmek ve yüksek tansiyonu tedavi etmek gibi faydaları vardır. Latince adı: Leonurus cardiaca…

Aslan Kuyruğu otu veya anaç otu (motherwort), yer pırasası; küçük pembe renkli çiçekleri ve büyük yeşil renkli yaprakları ile tanınan, çok yıllık bir bitkidir. Ülkemizde de sıkça görülen bitki, nane familyasındandır.

YARARLARI

Aslan kuyruğu; farklı tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Yararları şunlardır:

Kaygıyı gidermek ve rahatlamayı sağlamak, Adet döngülerini düzene sokmak ve adet ağrılarını azaltmak, Kan dolaşımını arttırarak ve kan basıncını dengeleyerek kalp sağlığını korumak, Vücutta oluşan iltihap ve ağrıyı hafifletmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sindirim sistemini düzenlemek. Bu faydaların bazılarına dair kanıtlar olsa da, bu bitkinin insan sağlığına olan tam etkilerini anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x