Bira krizi: Turizm bakanı istifa etti

Afrika’nın önemli turistik bölgelerinden birisi olan Zanzibar’da ‘bira kıtlığı’ yaşanırken ülkenin turizm bakanı ‘çalışma koşullarının kötülüğü’ nedeniyle istifa etti. Dış gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını turizmden sağlayan Afrika ülkesi Zanzibar’da ‘bira kıtlığı’ yaşanıyor.

İthalatçılarda yaşanan ani değişim, tedarik zincirinin bozulmasına neden olurken, bira fiyatları yüzde 100 arttı.

Otelciler, alkol arzıyla ilgili yaşanan sorunların adada turizmin çekiciliğini kaybetmesi konusunda uyarı yaptı.

Zanzibar’ın ana adası olan Unguja’nın kuzeydoğu kıyısında yer alan Matemwa bölgesinde kıyı boyunca uzanan otellerde alkollü içeceğin kalmadığı belirtildi. Oteller, alkolsüz içecek servisi yapmaya mecbur kalırken turistlerin içki için şehir merkezine gitmek zorunda olduğu ifade edildi.

“HÜKÜMETİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİYOR”

BBC’ye konuşan bir işletmeci, “Barımdaki biralar tükeniyor ve elimde sadece alkolsüz içecek var. Hükümetin harekete geçmesi gerekiyor. Yaz sezonundayız, hava çok sıcak ve bu turistlerin plajlarda soğuk biraya ihtiyacı var” dedi.

İsmini paylaşmak istemeyen ABD’li bir turist de “Zanzibar’ı ve plajları seviyorum. Buranın insanları harika. Hissettiğim tek zorluk sert bir içki içememek. Alkollü içecek almak istiyorum ancak otelde hiçbir şey yok. Şehir merkezinden sipariş etmem gerektiğini söylediler” dedi.

KRİZ NASIL BAŞLADI?

Çoğunluk nüfusunun Müslüman olduğu ülkede alkollü içecekler sadece turistik yerlerde satılıyor.

Ülkede satılan alkolün büyük kısmı Tanzanya’dan, bir kısmı da Güney Afrika’dan ithal ediliyor. Kriz yılın başında ülkedeki içki kontrolüyle ilgili yetkili kurumun üç ithalatçının izinlerini geciktirmesiyle başladı. Adaya uzun süredir alkol tedarik eden firmaların ruhsatlarının neden yenilenmediğiyse belli değil.

İlgili kurum üç farklı şirkete lisans verdi ancak bu firmaların otelcilerin talebini karşılamakta zorlandığı belirtildi.

TURİZM BAKANI İSTİFA ETTİ

Ülkede 3 binden fazla kişinin kriz yüzünden işini kaybedebileceği belirtilirken Turizm Bakanı Simai Muhammed Said, ‘olumsuz çalışma koşullarını’ gerekçe göstererek görevinden istifa etti.

Said’in istifasının ilgili devlet kurumuna “içki endüstrisini kötü yönetmekle suçladığı” açıklamasıyla ilgili olduğu öne sürüldü.

Ülke basınında yer alan haberlere göre Said “Yeterli alkollü içecek stoğuna sahip olmak da dahil olmak üzere plan yapmazsak ziyaretçilerimizi hayal kırıklığına uğratırız” ifadelerini kullandı.

Zanzibar Devlet Başkanı Hüseyin Mwinyi, Said’in çıkar çatışması yaşadığını öne sürdü. İddiaya göre ruhsatları yenilenmeyen şirketlerden birisinin Said’in akrabasıyla ilişkisi var.

EKONOMİ TURİZM VE BAHARATA DAYALI

Doğu Afrika’da yer alan Tanzanya’nın karşı kıyısında bulunan Zanzibar, toplam 54 adadan oluşuyor. Tropikal iklimin hakim olduğu takımadanın en büyük iki adası ise Taş Şehri’in (Stone Town) bulunduğu Unguja Adası ve karanfil baharatı ticaretinin yapıldığı Penba Adası. Ekonomisi baharat üretimi ve turizme dayalı olan ülkenin nüfusu yaklaşık 1,5 milyon. Adanın resmi dili Svahilice ama aynı zamanda İngilizce ve Arapça da konuşulan diller arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x