Eski OpenAI CEO’su Sam Altman, Microsoft’a Katıldı

Microsoft, eski OpenAI CEO’su Sam Altman ve kurucu ortağı Greg Brockman’ı bünyesine dahil ediyor.

Altman, yönetim kurulunun “OpenAI’a liderlik yeteneğine artık güvenmediğini” söylemesinin ardından Cuma günü OpenAI’dan kovulmuştu. Brockman da bu kararın ardından şirketten ayrıldığını açıklamıştı.

Altman’ı OpenAI’a geri getirmek için hafta sonu yapılan görüşmelerin ardından Microsoft CEO’su Satya Nadella, hem Sam Altman’ın hem de Greg Brockman’ın Microsoft’un yeni gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere şirkete katılacağını duyurdu.

Nadella, “Sam Altman ve Greg Brockman’ın meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan son derece heyecan duyuyoruz. Onlara başarıları için gereken kaynakları sağlamak üzere hızla harekete geçmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Altman son zamanlarda yatırımcılara özel ve NVIDA’ya rakip yapay zeka Tensor İşleme Birimi (TPU) çipleri inşa etmek için ayrı bir girişim sunmuştu. TPU projesinin kod adı “Tigris” idi ve bir dizi önde gelen girişim firmasının ve hatta Microsoft’un ilgisini çekmişti.

Microsoft şimdi Altman ve Brockman tarafından yönetilecek yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma ekibi kurdu. Bu gelişme, Microsoft’un büyük dil modellerini eğitmek ve potansiyel olarak NVIDIA’ya olan bağımlılıktan kaçınmak için kullanılabilecek kendi özel yapay zeka çipini oluşturduğunu duyurmasından sadece bir hafta sonra gerçekleşti. Microsoft ayrıca bulut iş yükleri için kendi ARM tabanlı CPU’sunu da inşa etti.

Microsoft’un OpenAI’da hala yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olduğu söylenen büyük bir yatırımı mevcut. Şirket, OpenAI için özel bulut ortağı ve Microsoft’un bulut hizmetleri, ürünler, API hizmetleri ve araştırmalar genelinde tüm OpenAI iş yüklerini destekliyor. Nadella, OpenAI ile ortaklıklarına bağlı kalacaklarının da altını çiziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x