Slovenya için EURO 2024! ‘Kek’lik değil

EURO 2024 elemeleri Slovenya açısından oldukça parlak geçti. Danimarka ile aynı puanı topladılar ama averajla kuzey ekibinin altında kalıp, ikinci olarak finallerin yolunu tuttular. 20 golle grubun en çok gol atan, 9 golle en az gol yiyen takımıydılar.

Elemelerde aynı grupta yer aldıkları Danimarka, final grubunda da bir kez daha rakipleri oldu. Eskiden birlikte Yugoslavya’nın bir parçası olduklarından dolayı, Sırbistan maçları da heyecanla bekleniyor.

Çantada keklik görülmemesi gereken takımın teknik direktörü Matjaz Kek, birlik-beraberlik ve sıkı çalışmaya önem veren bir futbol adamı. Grupta favori görülmediklerini ancak kendilerini son sırada hesaplayanları pişman edebileceklerini söyleyerek turnuva öncesinde iddialarını ortaya koyan açıklamalar yapıyor.

Turnuvada 4-4-2 oynayacak olan ender takımlardan birisi olan Slovenya, yine bu dizilişle sahaya çıktığı mart ayındaki hazırlık karşılaşmasında, bir önceki Avrupa şampiyonu Portekiz’i iki farkla mağlup ederek, hocasının bahsettiği mevzunun aslında ne olduğunun sahada canlı bir örneğini sergiledi.

KALE GÜVENCE ALTINDA

On yıldır Atletico Madrid kalesini koruyan Jan Oblak, dünya üzerinde şu anda en iyi file bekçilerinden birisi olarak gösteriliyor. Kadroda Yunan ekibi Panathinaikos’tan üç oyuncunun olması dikkat çekiyor: Orta sahalar Adam Cerin, Benjamin Verbic ve ileri uçta Andraz Sporar.

Cerin ortada geriyle ileri arasındaki bağlantıyı kuran isim. Yunan liginde sezonu 8 golle tamamlayan Sporar’ın performansı ile bir diğer Panathianikoslu Verbic’in kanattaki etkinliği de milli takımlarının alacağı sonuçlarda belirleyici olacak faktörlerden.

YILDIZI: BENJAMIN SESKO

Bundesliga’da RB Leipzig forması giyen 22 yaşındaki santrfor, Almanya’da oldukça iyi bir sezonu geride bıraktı ve bu yıl onun için kendisini futbol dünyasına tanıttığı sene haline geldi. 1.95’lik boyu, güçlü fiziğiyle dikkat çeken Benjamin Sesko, rakip savunmaların dengesini bozan, kontrol etmekte zorlandıkları tipte bir forvet.

Alman liginde 14 ve diğer kulvarlarda 4 olmak üzere sezonu 18 golle tamamlayan Sloven futbolcuyu bir çok İngiliz ve İtalyan kulübü transfer listesine dahil etti. EURO 2024 elemelerinde 5 gol, 2 asistle 7 gole direkt etki ederek finallere giden yolu açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x